What!? No Romanian thread?

edario

Registered
Joined
Jun 9, 2014
Messages
11
Reaction score
0
Salutare fratilor si surioarelor,

Sunt tare curios Obi-Wan Nobody si Elenitsa cum decurg vanzarile. Eu unul am renuntat demult si la o adica am avut serioase indoieli in a mai scrie in Romana. Am trecut la limba de majora circulatie curenta adeca Engleza. Pacat, mi-au zis si altii, din moment ce limba noastra dupa cum zice poetul e o comoara. Dupa parerea mea nu prea avem destui cititori in tarisoara noastra, nu cum aveam in vremuri trecute. Scriitorii si poetii nostri au slaba sustinere din partea unei populatii ocupata din pacate cu tot felul de nimicuri toxice. M-ar bucura foarte mult sa aveti succes si astfel sa-mi contrazice-ti modul meu de abordare a chestiunii.
 

Elenitsa

writing as Marina Costa
Super Member
Registered
Joined
Sep 20, 2011
Messages
984
Reaction score
783
Location
Bucharest, Romania
Website
caribbeandawn1720.jcink.net
Sunt de acord cu tine ca nu avem sprijin. Mi-am exprimat si eu frustrarile pe blog, la un moment dat. Mi-as fi dorit sa fie altfel. Totusi, eu nu imi masor succesul in vanzari, ci in numarul de cititori si cati afara din Bucuresti (dat fiind ca din cele 200 de exemplare ale fiecarui roman, in afara capitalei era mai greu de ajuns - cunoscute doar prin pagina de FB si prin prezentarile editorilor pe la evenimente literare regionale). Da, am si vandut, am dat si gratis destule. Am facut donatii, eu sau editura, depinde de caz, la biblioteci judetene/ orasenesti. Si este primul pas pentru a ma face cunoscuta.

In plus, mi-au aparut si poezii si proza scurta in antologii si reviste literare (Arena Literara, Convorbiri literar-artistice). Sunt scriitoare de limba romana. Scriu si in engleza, dar nu romane. Doar povesti interactive. Vreau sa ma fac cunoscuta printre romanii mei, nu sa fiu o anonima intr-o mare de scriitori de limba engleza.

Am fost intrebata de ce nu imi traduc cartile si in engleza. In timpul cand as traduce una, mai repede scriu alta noua, in romana. Si apoi, nu conteaza ca am atestat de traducator, tot as avea nevoie de un vorbitor nativ sa verifice ce am scris. Si n-am.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: adinaluca

D.E.D.

Registered
Joined
Feb 26, 2019
Messages
7
Reaction score
0
Hei! Hei! Am apărut și eu pe aici! :D

Bună, numele meu este Daria și îmi place să scriu YA, Fantasy și Romance. Voi ce faceți?
 

Elenitsa

writing as Marina Costa
Super Member
Registered
Joined
Sep 20, 2011
Messages
984
Reaction score
783
Location
Bucharest, Romania
Website
caribbeandawn1720.jcink.net
Supraviețuim! (Majoritatea, cam prea tăcuți). Bine ai venit!

Și eu scriu YA, romance și istorice. O mostră se vede în semnătură. Mai sunt 2 în plus, calde-călduțe, neafișate încă, fiindcă mi-ar fi prea lungă semnătura.

Dacă ești din București, vino duminică, 10 martie, între orele 11-18, oricând la ceainăria Respiro Lounge, pe str. Doamnei nr. 3, cam in spatele Pizza Hut de pe bulevard. E târg de carte ieftină, vin și eu, și Bogdan Hrib de la Tritonic, și unii bloggeri de cărți. Așa cum le spuneam în anunțul de pe blogul meu, căutați cu atenție RESPIRO Lounge, fiindcă nu se vede de la stradă, ci este mai în interior. Este foarte aproape de ieșirea spre Calea Victoriei, doar 1-2 magazine până la intrândul acela. Pe partea stângă, pentru cei cu spatele la Calea Victoriei.
 
Last edited:

D.E.D.

Registered
Joined
Feb 26, 2019
Messages
7
Reaction score
0
Bună! Mă bucur să văd că mai mișcă cineva pe aici! :D

Mulțumesc pentru invitație dar mi-ar lua cam vreo șase ore numai drumul Iași- București :))
 

Obi-Wan Nobody

Perpetual padawan
Super Member
Registered
Joined
Sep 30, 2017
Messages
72
Reaction score
3
Location
A distant galaxy
Dragi colegi compatrioţi, scuze că nu am mai dat niciun semn de viaţă în ultima vreme. Edario are dreptate, piaţa autohtonă de carte ne determină să "migrăm" către tiraje anglo-saxone. Nu neapărat pentru faimă (să fim serioşi) sau pentru bani (şi aici sunt destui muritori de foame), ci pentru a ne apăra dreptul la o editare profesională a manuscrisului şi o distribuţie bună a cărţii.

Drumul e greu, am decis să promovez proză scurtă pentru început. Am o colecţie impresionantă de rejections, dar speranţa moare ultima. Sper să găsesc un beta reader sau editor vorbitor nativ de limbă engleză pentru finisajele necesare.


Elenitsa, felicitări pentru perseverenţă, regret că nu am putut fi pe 10 martie în Bucureşti.

D.E.D., bun venit în zona autorilor români. Baftă, Daria, să treci în cât mai repede cu putinţă de la statutul de aspirant la cel de autor publicat.
 
  • Like
Reactions: Elenitsa

Elenitsa

writing as Marina Costa
Super Member
Registered
Joined
Sep 20, 2011
Messages
984
Reaction score
783
Location
Bucharest, Romania
Website
caribbeandawn1720.jcink.net
Anul acesta mai supravietuieste cineva? Si grupul NaNoWriMo (al carui coordonator pentru Bucuresti sunt) e cam tot in moarte clinica... si asta dinaintea coronavirusului!

Sa inteleg ca exista si coronavirusi literari?
 

Eddyz Aquila

Noob Writers United
Super Member
Registered
Joined
Oct 27, 2009
Messages
2,034
Reaction score
241
Location
Bucharest, Romania
Ce liniste e aici... ce-i drept nici eu nu am mai postat pe AW de mai bine de 3 ani.

Sunt membru AW din Octombrie 2009, deci fac 11 ani acum. Cat s-a schimbat industria de publishing in 11 ani, enorm. Acum self-publishing vad ca e the way to go pentru majoritatea.
 

bachaterobx

Registered
Joined
Jul 7, 2021
Messages
9
Reaction score
2
Pai se poate asa ceva? Noi nu? :D

Buna seara, tuturor! Eu sunt Andreea. Voi? :hi:
Hi Andrea. I will just intrude on your thread to say how much I have been enjoying The Book of Whispers by Varujan Vosganian. Do you know it?
 

Elenitsa

writing as Marina Costa
Super Member
Registered
Joined
Sep 20, 2011
Messages
984
Reaction score
783
Location
Bucharest, Romania
Website
caribbeandawn1720.jcink.net
Nu mă pricep. Există edituri în România cărora nu le pasă că a fost publicat online, că alea sunt alte drepturi. Dar tu zici de self publishing și alte alea, care mă depășesc.