What!? No Romanian thread?

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Also 'frate' is often used ironically. Like when you "Dude, give me a break", we'd say "Frate, lasa-ma". But "frate" can also be used as a way of showing friendship, like an endearment. I'd be the equivalent of "bro'"

Hi, Ludovica! Welcome! Spanish and Romanian are very similar. And Spain is full or Romanians, I'm afraid. I bet you guys are sick of us by now :)
 

Ludovica

Registered
Joined
Jul 31, 2012
Messages
15
Reaction score
1
Location
Mexico
Hi, Ludovica! Welcome! Spanish and Romanian are very similar. And Spain is full or Romanians, I'm afraid. I bet you guys are sick of us by now :)

As I live in Mexico, I really couldn't care less. Overtrhow the king for all I care ;-)
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Chiar ma gandeam ca e prea multa liniste pe aici. Ce mai ziceti?

Daca tot avem un Romanian thread am si eu o intrebare. A adoptat cineva vreo pisica de la un centru de adoptii? As vrea sa-mi iau o pisicuta, de fapt 2 dar a 2a e una dintre pisicutele bunicii mele, si cea pe care o vreau de la centru a avut o infectie micotica. Acum se pare ca e bine, dar as fi curioasa sa stiu cat de bine sunt ingrijite pisicutele acolo si cam cata incredere pot avea in cei de acolo. A avut cineva vreo experienta cu centrele de adoptii pisicute sau ati auzit diverse experiente de la cunoscuti?
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Am gast site-ul asociatiei ROBI si am aruncat si eu o privire la poze si la povestile pisicilor de acolo. Cum pot oare unii oamenii sa chinuie animalele? Sau sa le arunce in strada cand nu le mai vor? :cry:

Ma tot uit la poze si e atat de greu sa aleg o singura pisicuta. :(

Si pisica pe care o am acum (de fapt maica-mea ca desi eu am fost aia care a vrut pisica, tradatoarea mica o prefera pe mama) este tot adoptata. Fusese aruncata (cred ca la gunoi). A gasit-o cainele unei doctorite veterinar si si-a adus stapana pana la puisorul de pisica, mic-mic, murdar si pe jumatate paralizat. Doctorita a luat pisicuta acasa, a spalat-o, ca de sa moara curata, a dus-o si la alti medici sa mai ceara "o a doua parere" si toti i-au spus acelasi lucru: ca nu are sanse. Si totusi, a trait si dupa sesiuni de masaj si mancarica buna s-a recuperat total. E la noi de 2 ani si e foarte blanda si cuminte.
 
Last edited:

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
wow! that's such a touching story!!!
sa-ti traiasca, Andreea! E ea in poza?
de fapt am si eu o intrebare legata de animalutze. poate stie sa ma ajute cineva.
am doua cateluse. sunt surori. de vreo doua zile una din ele o bate pe celalta din orice. azi dimineata doar am intins mana sa o mangai si a si marait la ea. nush ce i se intampla. mai ales ca ea era mereu cea mai blanda dintre ele, dar a muscat-o asa tare pe sora-sa ca i-a lasat urme. ce sa fac? sunt convinsa ca n-are rabie ca nu le-am scos niciodata din curte si chiar de-ar fi muscat-o vreo matza din vecini sau vreun sobolan s-ar fi cunoscut, dar n-are nici urma de muscatura. e doar ea dilie.
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Neata. :hi:

merci, Andra, da ea e in poza. Pusa pe prostii dupa cum se poate observa.

Din pacate nu ma prea ma pricep la caine, dar e posibil sa fii intrat in calduri. E castrata?
 

Eddyz Aquila

Noob Writers United
Super Member
Registered
Joined
Oct 27, 2009
Messages
2,034
Reaction score
241
Location
Bucharest, Romania
Da, aici e adevarat, e destul de greu sa te ocupi de un cutu. Dar cand ai timp si spatiu, e o companie mai mult decat binevenita. :)
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Neata. :hi:

merci, Andra, da ea e in poza. Pusa pe prostii dupa cum se poate observa.

Din pacate nu ma prea ma pricep la caine, dar e posibil sa fii intrat in calduri. E castrata?
sunt mititele. au vreo 6 luni. nu cred ca intra in calduri acum. nu e castrata sau cum se zice la fete. mi-e frica sa le operez
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Si e din nou luni. Grrrr! I need to get rich.

In alta ordine de idei, Eddy, nu am apucat sa ma uit pe query dar o sa arunc acum un ochi.
 

Eddyz Aquila

Noob Writers United
Super Member
Registered
Joined
Oct 27, 2009
Messages
2,034
Reaction score
241
Location
Bucharest, Romania
Mersi de comment! :)

Nu stiu daca am facut cea mai buna chestie cu final query, dar daca iara ma luam de edits si chestii nu mai terminam in veci. :(
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Asta cam asa e. Inca nu-mi vine sa cred ca ai ajust la versiunea 24. :eek:

Eu cedam nervos cu mult inainte. :ROFL:
 

Eddyz Aquila

Noob Writers United
Super Member
Registered
Joined
Oct 27, 2009
Messages
2,034
Reaction score
241
Location
Bucharest, Romania
Am rabdare si ambitie foarte multa, si pana la urma query-ul final e versiunea 26. :D

O sa mai pun zilele astea un alt query pentru un WIP - printre capitole si planning, un query de "revitalizarea mintii" e binevenit. :D
 

Eddyz Aquila

Noob Writers United
Super Member
Registered
Joined
Oct 27, 2009
Messages
2,034
Reaction score
241
Location
Bucharest, Romania
Lucrez oricat si modific si virgula 4359834 in 2349028734, atata timp cat imi iese.

Mi-e frica, sincer. Mi-e frica cu tot procesul asta, mi-e frica de "Nu."
 

andreea

Yeeeesss??
Super Member
Registered
Joined
Jun 12, 2011
Messages
5,087
Reaction score
2,051
Location
Bucharest, Romania
Chiar si cu un query perfect si un roman bun sunt sanse sa primesti NU-uri. Depinde foarte mult de agent, de ceea ce cauta, de preferintele personale si de ce nu, de mood-ul de moment. Nu ti s-a intamplat niciodata sa iti placa aceeasi carte mai mult sau mai putin in functie de starea de spirit in care esti cand o citesti?

Chiar daca e o respingere, sunt sanse sa fie una detaliata, care iti poate oferite informatii pretioase depsre ce se cauta si cum sa-ti imbunatatesti cartea. Da, sunt sanse sa te respinga si dupa ce au cerut sa vada un partial sau tot draft-ul. Si da, it sucks. Big time. Mai ales cand primesti nu-ul dupa o zi sau doua de la submission si tu stii foarte bine ca nici nu s-au uitat macar pe manuscris. But that's life. Te ridici de jos, te scuturi si mai incerci o data.

Spera la da, dar pregateste-te de nu si o sa fii ok.

Iti tin pumnii.

And enough with the pep talk. LOL ;)