What!? No Romanian thread?

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
It'll be May before all that snow has melted. (Hope I'm not repeating something already said in Romanian. I think I interpreted something about springtime and the month of May above.) Warm thoughts to you all over there. It's a warm 60 F here in Maryland. Normally we have very cold weather and a lot of snow or ice storms this time of year....global warming I guess.:Sun:
:hi:Wow, very close. "Mai" is the same as "May" (the month) but here "mai repede" it's an adverb with "mai" as a superiority prefix ( i think that's what is called).

"Repede" means fast and "mai repede"- faster.
So what Eddy said : Let the spring come fasteeeeer!

60 F would be 15 C, at least google said so.
Well, thats spring! I guess after some weeks of blizzard and frost we consider spring every day above 30 F:Sun:.
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
Eddy, suna foarte misto. Daca ai nevoie de beta, gamma ...omega mi-ar placea sa o citesc.
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
Who left the door open? We have a pony situation here.:D

Guess i was thinking something like that when tried to read A Jangada de Pedra in portuguese. Needed serious therapy after.
:e2bike2:
 

SaraP

You can't forget those you've loved
Super Member
Registered
Joined
Feb 4, 2010
Messages
16,280
Reaction score
6,859
Location
Here, there, everywhere.
Do you have any issues with pony situations? And it's SparklePony, if you please. :rant:

:D

I will confess to never having read any of Saramago's works. Shameful, I know. :eek:
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
I will confess to never having read any of Saramago's works.

You can try it if you have masochistic tendencies. It took some time to get used to his style but once there I was addicted.
There are sentences that go on for more than a page. It's like the guy had a limited supply of punctuation marks.
lightbox
 
Last edited:

Eddyz Aquila

Noob Writers United
Super Member
Registered
Joined
Oct 27, 2009
Messages
2,034
Reaction score
241
Location
Bucharest, Romania
In all honesty now, I really like Night Train to Lisbon. :)

And in all honesty again, I love the Portuguese language, particularly the S(h) and the U and all of those sounds. :D
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
Salve,
Am revenit din taramul racelii. Un fel de epidemie se pare. Sper ca toti v-ati simtit la fel de nasol:D.

M-am jucat un pic in photoshop in ultimul timp si am incercat sa scot niste ceva care seamana a coperti.
Daca aveti un minut va puteti minuna de genialitatea mea aici. Apreciez orice feedback. Eu va multumeste frumos si va saluta.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Hey guys!
Wow, ce thread activ :D Ma bucur sa va cunosc pe toti, eu sunt Livia, sunt romanca si am high hopes si stuff de genul sa fiu si publicata in U.S., undeva candva.

Nimram, am sa arunc un ochi la coperti chiar acum. Nu's eu vreun expert dar practic Photoshop de cativa ani si citit chiar de mai multi, lol.
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
Salve Livia. Bine ai venit!
Ma uitam la numele tau in firul cu copertile (apropo...Mersi!:D) si ma gandeam ca trebuie sa te gasesc aici. Ce scrii?
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Ma bucur daca iti pot fi de ajutor. Eu ador sa ma joc in Photoshop si fac asta de vreo 4 ani cred, desigur nu am urmat nici un curs sau ceva. Sunt autodidacta, lol. Asa ca nu's un expert, ma pricep asa ochiometric, lol.

Acum scriu un PNR pentru adulti. Sunt la partea de revision, sper sa termin pana in vara si sa-mi gasesc un agent. *sigh* Vise, huh?
Tu ce scrii? Ai reusit pana acum sa publici ceva, sa gesesti un agent? Sau te intereseaza partea de self-pub / indie mai mult?

Atat ma bucur ca am gasit acest thread aici! :D
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
Vise? :D Pot sa pariez ca o sa ai un agent dupa hmmm maxim 10 incercari. Eu is cu fantasmagoriile epice. Nu am nimic cu agentii sau editurile dar mi-e groza sa trec prin procesul asta asa ca o sa merg la inceput pe self-pub.
Pana atunci tre' sa scriu. Postarile pe forum se pun la scris?:Hammer:

Astept sa pui la critica, asa ca grabeste-te cu alea 50 de posturi.:)
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Mama, imi dai un vot de incredere maxim! Sper sa nu te dezamagesc :)
Aaah, high fantasy worlds sunt tari. Mi se par mai greu de scris decat d'astea gen urban fantasy/paranormal.

M-am gandit si eu sa merg pe self-pub mai ales ca e complicat cred cu agenti si edituri la jumate de lume distanta de mine, dar ma rog. Incercarea moarte n'are. Dar de un an asa ma tot informez si studiez cum e cu self-pubul si ca sa faci treaba asta profesional tre sa-ti angajezi macar un editor daca nu si desginer de coperta...n-am fonduri, din pacate. Deci tre sa incerc pe calea traditionala pentru inceput.
Si mie mi-e teama de tot procesul, dar sper sa reusesc totusi.

Haha, incerc sa ma mobilizez sa fac 50 de posturi. Desi mi-e teama sincera sa fiu, sunt genul ala care vesnic se indoieste si are impresia ca totusi nu-i prea bine :))
Crizata, cum imi spune un prieten bezmetic. Iti dai seama daca am o revelatie acum ca nu-i ok stilul de scris si tre regandit si scris altfel? Haha.

Meh, eu nu's genul ala care isi propune o norma de cuvinte pe zi. Adica am zile in care ies numai brain farts anyway, nu mi se pare ca poti stoarce glanda creativa. Daca n-ai aripi intr-o zi, nu incerca sa zbori zic eu. Lasa pe maine, destinatia ramane tot acolo si ai sa ajungi la ea oricum. Sigur, daca nu renunti pe parcurs. Sa nu renunti pe parcurs.
Pe livejournal-ul unei tipe care e si agenta si autoare e un motto genial care ma inspira maxim. E ceva de genul "Scriitori profesionisti sunt amatorii care nu au renuntat. Nu renunta." :D

Curaj si rabdare, asta ne trebuie. Curaj si rabdare. *sigh*
Tu cum stai, esti la 1st draft, mai avansat? Ai postat la critica aici? Cat de tare sa ma tem de reactii, lol?
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
Mai am pana la critica. Abia am inceput sa las urme de sange pe birou. Din cate am vazut oamenii incearca sa ajute asa ca nu ai nimic de pierdut. Mai ales ca genul este popular si cred ca o sa gasesti cititori educati. Eu o sa-mi dau cu parerea chiar daca nu imi amintesc cand am citit ultimul paranormal:).
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Mult mult spor la lucru!

Of, mersi mult. Nu mi-e teama ca membrii vor fi duri sau ceva, mi-e teama ca o sa rescriu o aceeasi carte la nesfarsit din cauza ca vesnic mi se pare ca nu e destul de... funny, activ, accesibil, etc. Sunt genul ala. Bleh.

Daca o tin cum am tinut-o azi cu raspunsul la threadul de introducere pt membrii noi cred ca fie ma ia careva la 3 pazeste fie fac 50 de postari like, in doua zile. Sufar de multa limbarita, haha. Dar daca lumea pune intrebari in threadul de welcome ce sa fac, sa nu raspund? Nu ma lasa constiinta, lol.

Am sa apreciez opinia ta, nu conteaza daca citesti sau nu genul ala.
Eu am o teorie legata de scris, nu conteaza nisa pentru care scrii tu. Daca un cititor, orice preferinta ar avea el, citeste o pagina din cartea ta si o gaseste fun fara nici o legatura cu tema cartii si etc inseamna ca ti-ai facut treaba ca scriitor. Asta e idealul meu, sa pot scrie in asa fel incat sa nu conteze prea mult nisa pentru a te face sa te simti ok. I wanna put a smile on people's faces, you know? Daca as putea avea si o cariera din asta ar fi ideal.

Tu ce-ti doresti de la scris?
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
Eu am o teorie legata de scris, nu conteaza nisa pentru care scrii tu. Daca un cititor, orice preferinta ar avea el, citeste o pagina din cartea ta si o gaseste fun fara nici o legatura cu tema cartii si etc inseamna ca ti-ai facut treaba ca scriitor.

:D Ceva de genul asta. A inceput cand am citit nu-mai-stiu-unde o descriere proasta. Asa ca am rescris chestia aia de vreo juma' de pagina. Despre cineva care cobora o poteca si vede soarele printre copaci. Jumatatea mea de la momentul ala a devenit atat de obsedata de "ce se intampla in continuare?" ca a trebuit sa inventez o poveste.
Cred ca vreau ca cineva sa stea intr-un fotoliu in celalalt capat al lumii si sa se intrebe what happens next? Yup, asta ar fi idealul.:D To bed now.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Bine ai venit Livia! imi plac oamenii vorbareti :D Fain pseudonim :lol:
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Buna andra :)
Ms, ms, trebuia sa capitalizez potentialul oltean after all nu? Haha. Ma bucur, eu sunt vorbareata rau, cel putin in scris. Tu la ce lucrezi? Share the joy. Ce zici de publicatul traditional vs. self-pub / indie, cum ai vrea sa publici?

@Nimram: Frumos inceput. Da, bine spus, daca am reusit sa facem o persoana de la capatul celalalt al lumii sa se intrebe "Ce urmeaza?" atunci suntem destul de tari, zic eu.

I'm on a roll cu revisions. Dupa ce am citit vreo 4 thread'uri pe aici timp de ore intregi am ajuns la concluzia ca usor as cadea in capcana de a citi despre scris mult mai mult decat sa scriu efectiv, haha. Si citind toate ideile despre cum a r fi bine sa fie, si ce ar fi bine sa fie cum, m-am gandit la multe dintre cartile de succes din categorie si n-as putea spune ca 'regulile' se aplica prea mult.
Deci regula de baza cred ca e if it works, don't fix it. Intrebarea vesnica e daca it works sau nu, lol.