What!? No Romanian thread?

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
Stai ca nu a spus da. Bine, nu a spus nici nu. Deocamdata negociem.:e2fight::D
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Felicitari Nim! Sunt un pic in intarziere, sper sa nu devina definitoriu pt mine in timp, lol.
So, sunt la 7 refuzuri de la agenti so far. Putine, stiu. 6 au fost forms, unul un pic personalizat. Semn bun? LOL. Logic ca ma tot tenteaza s-o las balta cu agentul si sa sar direct pe niste edituri, dar incerc sa ma tin mai pana la vara. Voi ce ziceti, cat timp sa mai incerc cu agenti? In lista mea de potentiale victime oricum am ajuns abea pe la litera A, hahaha. Scary right? Ma omoara asteptatul asta, zau. Noroc ca gasesc tot felul de trebuir de facut meanwhile.

Voi ce faceti, cum merge cu scrisul? (mereu un subiect kinky, zic xDDD)
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
Mai, eu habar n-am cum e cu agentii. Nu pot decat sa-mi dau cu presupusul: io cred ca se face din incheietura. Adica din query. Adica banuiesc ca trebuie sa le devii simpatica. Adica sa te placa atat de tare incat, chiar daca nu iti accepta scrisul, macar sa iti spuna de ce. Adica eu as experimenta un pic cu 2-3 variante de query sa vad care aduce mai multe vorbe.
 

L.E.Olteano

Word Monster
Super Member
Registered
Joined
Mar 14, 2012
Messages
143
Reaction score
6
Website
www.liviaolteano.com
Heh, yeah, gen cucereste-ma in max 250 de cuvinte. Yeah, am vreo 4 variante de query deja. Vreo 3 sau 4 variante de synopsis, vreo 2 variante de blurb in 25 de cuvinte. That sort of thing. Am trimis chestii diferite la agenti diferiti :D

Pana acum am primit raspunsuri gen "nu se potriveste cu lista noastra la momentul asta", d'alea. Unul mi-a raspuns ca suna interesant, dar completez eu nu destul de interesant. Astia sunt agenti d'aia mai de la varful piramidei I guess, ei cauta ceva anume mereu zic eu. O sa ajung probabil la cei care cauta un soi de altceva, nu o reteta care stiu ei sigur ca vinde. Nush daca sunt de aia, dar ma rog. Indie publsihers sunt mai gutsy.

Sigur, se prea poate ca si editurile sa zica pass, cum zic la atatea gramezi de MS. Si logic ca ma macina ideea asta, dar daca in timpul asta editura X ar accepta MS si eu ard gazul de pomana cu agentul W? Meh. Nu e ca ma vad eu cu potential de mare best seller sau ceva, dar zic sa incerc de la top notch pana la "tiraj mai mic" sort of stuff.

Oamenii astia primesc gramezi de queriuri like zilnic. E ca la ruleta sa te bagi la unul sau la altul oricum. Intre timp scriu altceva, total diferit, si inca un MS. Fiecare in alt stil, more or less. Ma omoara senzatia asta de timpi morti, you know? I wanna get something done. Gah. Eu sunt omul cu stresul, clar.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Mai Livia eu una te felicit ca macar ai ce trimite. Iti jur ca eu sufar de boala neterminatului. Nimic nu pot sa termin. Ma plictisesc de propriile ploturi mai repede decat de orice altceva.
Eu te-as sfatui sa incerci direct la edituri. Nu ai nimic de pierdut. Plus ca editurile au de multe ori open calls for submissions. poate una din ele se nimereste sa se potriveasca cu blurbul tau. imi imaginez ca e foarte frustrant, mai ales cand nimeni nu-ti explica clar ce trebuie sa faci ca sa iti accepte MSul. Iti tin pumnii! Serios, tare m-as bucura sa ne dai vestea cea buna ca ai fost acceptata!
 

mfarraday

Time Traveler
Super Member
Registered
Joined
Feb 12, 2012
Messages
868
Reaction score
52
Location
Connecticut
Poftiti, va invit sa cititi povestea mea. :)

(It's in my signature - I don't know how to write 'signature' in Romanian.)

My husband corrected my Romanian spelling. (But not this part: Nu stiu cum se scrie cuvintele romaneste...)

Sorry to impose, but thank you if you have time. :) Multumescu.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
very ingenious story! I voted it and I did it because I liked it. aliens and pizza - really really interesting combination. Congrats, mfarraday :)
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
nicely done. voted. :)

Uhm ETA
My husband corrected my Romanian spelling. (But not this part: Nu stiu cum se scriu cuvintele in romaneste...)

Sorry to impose, but thank you if you have time. :) Multumescu.
 
Last edited:

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
@ nosey pony - A gentleman never tells:). OK, maybe sometimes. You'll have to twist my arm. Or bribe me. Yeap, small bribe would do.
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
stop being naughty, Nimram. You'll get us in trouble again :p

Did she say "yes" btw?
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
I am but mad north-north-west. When the wind is southerly, I know a hawk from a handsaw. Thus, if you want to judge the truth, look to the wind not to my words.:e2bouncey
 

Zaziki Sauce

Super Member
Registered
Joined
Jan 10, 2012
Messages
65
Reaction score
5
Location
California
Fellow Romanian friends, what in the world does "picioches" mean? I could not find it on google....
 

shayla.mist

practical experience, FTW
Super Member
Registered
Joined
Jan 19, 2012
Messages
433
Reaction score
30
Location
Romania
Alright, Nimram. We get it :D
Zaziki Sauce, as far as I know that's definitely not a Romanian word. Could you tell us the context? The whole phrase?
 

Nimram

sometimes woefully inaccurate
Super Member
Registered
Joined
Feb 21, 2012
Messages
200
Reaction score
23
Location
EU, Romania
Fellow Romanian friends, what in the world does "picioches" mean? I could not find it on google....

As Andra said, the word doesn't exist. I guess is something you heard. One word I can think of that might sound this way to someone who doesn't know the language is "pisacios". Not a nice word. It's a expression of contempt, usually used for someone younger or seen as inferior. I think the closest in english would be the slang use of "prick".

But that's just a guess. If you don't have it in writing we cannot be sure.

ETA Just thought of another one- "pisicesc" - it means "cat like":)
 
Last edited: